• Polecane:

Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy?


Każda nieruchomość ma swoją wartość, łącznie z nieruchomościami komercyjnymi. Ich wartość z reguły określa rzeczoznawca majątkowy. Niektórzy rzeczoznawcy specjalizują się w tylko w jednej dziedzinie, np. wycenie gruntów niezabudowanych, czy obiektów handlowo-usługowych. Jednakże wszyscy z nich muszą posiadać odpowiednie uprawnienia i przestrzegać podobnych procedur.

Na czym polega wycena nieruchomości?

handel nieruchomościami

Wycena polega na określeniu przez rzeczoznawcę majątkowego wartości tego, co jest oceniane. Wycena jest dokonywana przez stronę niezainteresowaną (rzeczoznawcę majątkowego) zgodnie z określonymi standardami dla rodzaju ocenianego majątku.

Jak przebiega wycena domu?

Jak wyżej wspomniano, rzeczoznawca majątkowy szacuje, ile warta jest nieruchomość. Aby dojść do tego szacunku, specjalista musi odwiedzić i ocenić dany obiekt. W większości przypadków rzeczoznawcy rozglądają się także po wnętrzu, aby dokładnie zrecenzować jego stan i cechy.

Rzeczoznawca dokonuje również szczegółowych pomiarów. Poza tym może pytać właściciela o takie kwestie, jak:

  • Czy kuchnia lub łazienka została przebudowana? Jak dawno temu i czy praca była wykonana przez profesjonalistów?
  • Jakimi materiałami są pokryte podłogi i czy są one w dobrym stanie?
  • Czy występują jakieś problemy zagrażające życiu lub zdrowiu przyszłych domowników?

Porównywanie

Osoby oceniające porównują również dom z innymi domami w okolicy. W tym celu oceniają niedawną sprzedaż i cechy charakterystyczne tych domów, takie jak całkowity metraż nieruchomości, liczba sypialni i łazienek, lokalizacja i inne. Jednak rzeczoznawca majątkowy zazwyczaj nie odwiedzają wnętrz tych "porównywalnych" domów.

Sprawozdanie z oceny

Po wizycie w nieruchomości rzeczoznawca tworzy raport opisujący konkretną nieruchomość, w tym oszacowaną wartość rynkową i porównywalne nieruchomości. Klient zlecający dokonanie wyceny ma prawo otrzymać kopię tego raportu i się z nią zapoznać.

Inspekcja, a ocena rzeczoznawcy

Wycena pomaga kredytodawcy zrozumieć wartość rynkową nieruchomości. Aby uzyskać więcej informacji na temat stanu nieruchomości, należy przeprowadzić inspekcję. Nie oczekuj, że rzeczoznawca majątkowy będzie zwracać uwagę na każdą wadę, to zadaniem inspektora jest wykonanie dokładniejszej analizy nieruchomości.

Czy mogę samodzielnie przeprowadzić wycenę swojej nieruchomości?

Wyceny swojej nieruchomości można dokonać samodzielnie w każdym momencie, korzystając z metod przedstawionych w tym artykule. Jednakże pamiętajmy, że nie będzie ona na tyle dokładna, jak w przypadku, gdy dokona jej rzeczoznawca majątkowy.

KOMENTARZE:

• Damian
Niezależny rzeczoznawca obiektywnie oceni każdą nieruchomość.