• Polecane:

Czy domy parterowe są warte inwestycji?


Domy parterowe mają wiele atrakcyjnych zalet, które odróżniają je od domów wielopiętrowych. Ci, którzy chcą przenieść się do nowego domu, powinni rozważyć zalety i wady obu, biorąc pod uwagę przede wszystkim swoją sytuację. Mobilność, obecność i nieobecność dzieci oraz czystość to tylko kilka rzeczy, które należy przeanalizować przy podejmowaniu decyzji o liczbie pięter w domu.

Jakie zalety posiadają domy parterowe? Oto kilka z nich

dom rodzinny
  • Bezpieczeństwo dzieci i osób starszych

Dla osób starszych schody mogą stanowić ogromny problem, a więc jeśli szukasz domu, który będzie służył Ci przez lata, pamiętaj, że w przyszłości Twoje stawy mogą nie być na tyle sprawne, aby pokonywać wysokie stopnie. Rozwiązaniem może być winda, jednak to dość kosztowny wydatek. Ponadto schody mogą stanowić zagrożenie dla małych dzieci, które nieco niezdarnie stawiają swoje pierwsze kroki. Poślizgnięcie się na schodach, zagraża nie tylko ich zdrowiu, ale także życiu, więc to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. J

  • Łatwiejsza ucieczka

Domy parterowe ułatwiają ucieczkę w razie pożaru, szczególnie jeśli wyjście przez drzwi jest niemożliwe ze względu na rozprzestrzeniające się płomienie. W takim wypadku bez przeszkód można wydostać się przez okna, które nie wymagają skakania z niebezpiecznej wysokości. Dotyczy to również włamania, kiedy próbuje sie uciec przed złodziejem lub napastnikami. W domu dwupiętrowym dym z pożaru wznosi się do góry, na piętro, co może utrudniać widzenie i oddychanie, znacznie utrudniając drogę wyjścia.

  • Ogrzewanie i chłodzenie

Podczas gdy posiadanie dwupiętrowego domu w zimie może być przyjemne, ponieważ ciepło unosi się w górę, to chłodzenie drugiego piętra w lecie może trwać całą wieczność. Domy parterowe są ogrzewane i chłodzone równomiernie, utrzymując umiarkowaną temperaturę.

  • Wygoda

Jeśli wspinanie się po schodach to dla Ciebie prawdziwa udręka, wybierz dom parterowy. Większość ludzi posiada sypialnie i łazienkę na drugim piętrze, co oznacza, że wszystko, co najważniejsze (kuchnia, salon z telewizorem) znajduje się na dole. Aby tam dotrzeć, muszą schodzić po schodach, pokonując duże odległości. Może to wydawać się absurdalne, jednak noszenie ciężkiego odkurzacza w górę i w dół przy sprzątaniu może być naprawdę wyczerpujące.

  • Łatwiejsza sprzedaż

Choć domy parterowe są drogie w budowie, to ich wartość przy sprzedaży jest znacznie wyższa, niż w przypadku domów wielopiętrowych. Należy zawsze mieć na uwadze wartość odsprzedaży przy zakupie domu, nawet jeśli nie zamierzasz na tę chwilę zmieniać miejsca zamieszkania. Okoliczności zawsze mogą się zmienić. Możesz potrzebować więcej miejsca lub będziesz musiał przenieść się do innej pracy.