• Polecane:

Zalety elewacji wentylowanych


Rosnąca potrzeba zrównoważonego rozwoju jako rozwiązania problemu zagrożenia dla środowiska, zmniejszenie zużycia energii w budynkach, zastosowanie nowych technologii w budownictwie oraz potrzeba modernizacji istniejących zasobów to kwestie, które można rozwiązać za pomocą wentylowanej fasady. W swojej najwęższej definicji elewacje wentylowane są wbudowanymi ekranami, w których przestrzeń znajdująca się pomiędzy okładziną a ścianą umożliwia naturalny przepływ powietrza przy użyciu "efektu kominowego".

Systemy elewacji wentylowanych są opracowywane w celu ochrony budynków przed czynnikami środowiskowymi. Poza tym nadają im estetyczny wygląd. Elewacje wentylowane mają również szereg innych zalet, m.in. chronią przed utratą ciepła w zimie i redukują ciepło w upalne dni, a także są bardzo trwałe i energooszczędne. W zależności od zastosowanych materiałów - okres użytkowania może wynosić do 50 lat. Elewacje wentylowane mogą być stosowane zarówno w nowych budynkach, jak i tych istniejących.

panele elewacyjne

Systemy elewacji wentylowanych są złożonym rozwiązaniem konstrukcyjnym, które jest zawieszane na ścianie zewnętrznej. Wentylowana szczelina powietrzna pomiędzy okładziną a izolacją skutecznie odprowadza wilgoć i tworzy naturalną wentylację. Całość składa się ze stalowej ramy nośnej, wsporników i profili oraz zewnętrznych paneli okładzinowych. Elewacje wentylowane są łatwe w montażu, a ich instalacja może być wykonywana przez cały rok. Na rynku dostępne są również oferty systemów z niewidocznymi mocowaniami.

Co więcej, elewacje wentylowane pozwalają skutecznie spełniać wymagania przepisów dotyczących izolacji akustycznej. Ponieważ jest to system wielowarstwowy, charakteryzuje się wyższym współczynnikiem pochłaniania hałasu, co skutkuje ciągłą i nieprzerwaną izolacją, która łatwo eliminuje mostki akustyczne. Prawidłowy dobór materiału izolacyjnego i właściwy projekt obudowy może zapewnić budynkowi wysoki poziom izolacji akustycznej przy zachowaniu rozsądnych kosztów budowy.

Tak, jak wspomniano na początku, cechą charakterystyczną "systemu elewacji wentylowanych" jest komora utworzona pomiędzy ścianą a okładziną zewnętrzną, która umożliwia przepływ powietrza.

Po kilkudziesięciu latach analizowania zachowania komór powietrznych przyjęto zasadę otwartej fasady szczelinowej. Tworzy to bardziej regularną i ciągłą wentylację niż w przypadku systemów szczelnych połączeń, doskonale regulując cykl powietrzno - chłodniczy. Ponadto zastosowanie tej metody gwarantuje, że obieg powietrza pozostaje stały i nie jest zakłócany żadnymi cechami architektonicznymi.

Elewacje wentylowane to systemy ochrony ścian o wysokiej przepuszczalności powietrza. Dzięki temu wilgoć wytwarzana wewnątrz budynku może rozpraszać się na zewnątrz, bez napotykania przeszkód i barier, przez co zarówno ściany, jak i płyty izolacyjne utrzymują się w idealnym stanie do izolacji i zachowania konstrukcji.

KOMENTARZE:

• Kamil
Zapewnienie odpowiedniej wentylacji chroni budynek przed wilgocią i pleśnią.