• Polecane:

Budowa pawilonów z płyt warstwowych


Nowoczesny przemysł budowlany coraz częściej opiera się na tworzeniu budynków w technologii lekkiego budownictwa, a obiekty nie są trwale przytwierdzone do podłoża. Prace związane z przygotowaniem terenu obejmują wyrównanie terenu i ułożenie kostki betonowej zgodnie z zaprojektowanym projektem, a także możliwość wylewania betonu na powierzchnię docelową dla pawilonu, kontenera, garażu, portierni, kiosku i innych konstrukcji wykonanych z płyt warstwowych.

hala magazynowa

Pawilony z płyt warstwowych składają się również z siatki wykonanej z prostokątnego, precyzyjnie wygiętego na zimno profilu stalowego. Wielkość profili w siatce zależy od wielkości pawilonu. Wszystkie profile powinny być spawane w technologii MIG/MAG przez wykwalifikowany personel, a następnie malowane dwuwarstwowo. Siatkę w całości pokrywa metalowa blacha o grubości 0,5 mm, malowana proszkowo. Wewnątrz znajduje się izolacja (wykonana z płyt styropianowych, poliuretanowych, lub wełny mineralnej o grubości 60 mm, lub 80 mm, w zależności od wysokości rusztu). Górna część podłogi to płyta OSB 22 mm.

Do ścian obudowy pawilonów stosuje się płyty warstwowe o różnej grubości rdzenia, w zależności od przeznaczenia obiektu, od 60 do 150 mm. Rdzeń styropianowy lub poliuretanowy płyty warstwowej jest pokryty dwustronnie zakotwiczoną proszkowo blachą o grubości 0,5 mm. Dlatego też płyta warstwowa ma bardzo dobre właściwości termo przewodzące i tym samym jest energooszczędna. Dzięki temu również pawilony z nich stworzone są proste i szybkie w montażu. Ponadto płyty warstwowe można sprawnie odinstalować.

Panele montowane są od góry i od dołu w stalowych, giętych na zimno listwach kanałowych. Panele łączy się ze sobą i z szynami kanałowymi przy użyciu pianki poliuretanowej, eliminując przenikanie zimna w najbardziej narażone części. Ta czynność sprawia, że pawilony z płyt warstwowych utrzymują ciepło i mogą być wykorzystywane o każdej porze roku.

Dach, podobnie jak ściany, wykonany jest z płyt warstwowych, z rdzeniem styropianowym 150 mm stosowanym standardowo. Połączenia płyt wypełnione są poliuretanem. Do połączeń ścian z dachem stosuje się uszczelnienie piankowe, które eliminuje przenikanie zimna i uszczelniają pawilony.

Panele ścienne i warstwowe dostępne są właściwie we wszystkich kolorach, a ich powierzchnia pokryta jest folią ochronną.

Istotnym elementem wpływającym na unikalny efekt pawilonu z płyt warstwowych jest zastosowanie elementów dekoracyjnych. Jednak cała obróbka blachy (pomiary, gięcie i przycinanie na wymiar) powinna być wykonywana przez profesjonalistów.

Pawilony z płyt warstwowych wykorzystywane są jako miejsca handlowe, gastronomiczne, sportowe, a także jako portiernie i biura. Ich elementy są głównie zbudowane, jak wcześniej wspominaliśmy z płyt warstwowych, lecz materiałem dominującym jest stal, bądź aluminium. Tworzywa te można łączyć m.in. z drewnem, co pozwala na uzyskanie oryginalnego wyglądu pawilonu.