Znaczenie geodezji

- monitorowanie stałej Ziemi (przemieszczenie, osiadanie lub deformacja gruntu i struktur na skutek zjawisk tektonicznych, wulkanicznych i innych zjawisk naturalnych oraz działalności człowieka);
- monitorowanie zmian w ciekłej Ziemi (podnoszenie się poziomu morza, pokrywy lodowe, cechy topografii powierzchni mezoskali, transport masowy);
- monitorowanie zmian rotacji Ziemi (ruch polarny, długość dnia);
- monitorowanie atmosfery za pomocą satelitarnych technik geodezyjnych (skład jonosfery i troposfery oraz stan fizyczny)
- monitorowanie zmian czasowych w polu grawitacyjnym Ziemi;
- określanie orbit satelitarnych (w tym obserwacji Ziemi i satelitów nawigacyjnych);
- określanie pozycji - i ich zmian w czasie - punktów na powierzchni Ziemi lub nad nią z najwyższą dokładnością.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że geodezja służy społeczeństwu, zapewniając ramy odniesienia dla szerokiego wachlarza praktycznych zastosowań, takich jak nawigacja na lądzie, morzu i w powietrzu, budowa infrastruktury oraz wyznaczanie wiarygodnych granic dla nieruchomości, a nawet stref morskich. W przeszłości takie ramy odniesienia były tworzone na poziomie krajowym lub regionalnym. Obecnie, dzięki wykorzystaniu istniejących i planowanych globalnych systemów nawigacji satelitarnej, geodezja zapewnia dostęp do współrzędnych punktów w globalnych ramach odniesienia w dowolnym czasie i miejscu na powierzchni Ziemi z dokładnością nawet do centymetra.
Ze względu na dzisiejsze znacznie lepsze oprzyrządowanie i techniki, geodezja stała się bardziej zainteresowana zmianami w "geometrii" i "grawimetrii" cech na, pod lub nad powierzchnią stałej Ziemi i oceanów niż wcześniej. Jakie są konsekwencje tego rozwoju dla roli geodezji? W przeszłości główni "klienci" geodezji pochodzili z dyscyplin geodezyjnych, kartograficznych i geoprzestrzennych, podczas gdy dziś geodezja służy wszystkim naukom geofizycznym, oceanograficznym, atmosferycznym, hydrologicznym i środowiskowym.
Produkty geodezyjne nie tylko przyczyniają się do naszego zrozumienia Ziemi, ale również przynoszą korzyści wielu działaniom społecznym, od zapobiegania katastrofom i łagodzenia ich skutków po ochronę biosfery i środowiska. Geodezja na niezliczone sposoby przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa, lepszego wykorzystania zasobów naturalnych i, ostatecznie, do osiągnięcia celu, jakim jest zrównoważony rozwój naszej wrażliwej planety.