• Polecane:

Układanie kostki brukowej - wskazówki


Myślisz o ułożeniu kostki brukowej na swojej posesji? Jest to doskonały wybór na każdy taras, ścieżkę ogrodową lub podjazd - są bowiem bardzo wytrzymałe i długotrwałe. Mimo że ich montaż wygląda na dość skomplikowany, to można to zrobić samemu. Jednak wcześniej zwróć uwagę kilka ważnych wskazówek, które przedstawiamy poniżej.

układanie kostki brukowej

Zamów próbki przed zakupem

Zanim zaczniesz brukować - dobrą praktyką jest zdobycie w ręce kilku próbek różnych kolorów i typów kostek brukowych. Wzory i modele inaczej prezentują się na zdjęciach w Internecie, a inaczej w rzeczywistości. Dlatego przed przystąpieniem do prac najlepiej zamówić kilka próbek, aby móc wybrać najbardziej pasujący do stylu domu i otaczającego go krajobrazu. Łatwiej jest zmienić zdanie, zanim cokolwiek zostanie zamontowane, niż uświadomić sobie, że po zainwestowaniu w cały zestaw kostek nie podoba Ci się kolor.

Wyznacz obszar

Korzystanie z linii zabudowy powinno pomóc uzyskać precyzyjną, czystą krawędź tarasu, czy chodnika. Ponadto jest naprawdę prosta w użyciu, dlatego warto z niej korzystać tak często, jak to tylko możliwe, zanim wykopie się potrzebny obszar i ułoży kostkę.

Przygotowanie podłoża

Układanie kostki brukowej nie jest skomplikowanym procesem, lecz przed jej ułożeniem należy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Jedną z nich jest przygotowanie gruntu, a to obejmuje nieco więcej niż tylko wykopanie ziemi. Usuwanie korzeni i chwastów zapobiega nierównemu ułożeniu kostki brukowej. Aby zapobiec dalszemu rozwojowi zielska, zanim rozpoczniesz układanie kostki brukowej, możesz położyć tkaninę chroniącą przed chwastami.

Niewielkie nachylenie płyt

Woda może osadzać się na tarasie i powodować poważne uszkodzenia przez lata, jeśli nie jest prawidłowo odprowadzana. W tym celu większość fachowców nie układa kostki całkowicie prosto, a lekko ją nachyla. Jednak ważne jest, aby robić to pod równym kątem.

Po ułożeniu całej kostki brukowej należy uważać, aby nie chodzić po niej aż do momentu, gdy zaprawa będzie całkowicie sucha, zazwyczaj jest to 24-48 godzin. Powodem, dla którego należy unikać obciążania kostki, jest to, że możesz spowodować jej przesuwanie się, a w rezultacie uzyskasz nierówną powierzchnię.

Inaczej wygląda układanie kostki brukowej w obszarze o dużym natężeniu ruchu. Ciężko jest wtedy uniknąć tego, aby ktoś nie chodził po niej, dlatego zaleca się położenie dużych drewnianych desek na kostce. Ciężar rozłoży się i zapobiegnie powstawaniu szkód.

A może chcesz ułożyć koło chodnikowe? To już nie lada wyczyn! Układanie kostki brukowej w okrąg wymaga nie tylko wiedzy, ale również ogromnych umiejętności. Głównym problemem przy układaniu koła chodnikowego jest równe przycięcie kostki. Jednak jeśli jesteś początkującym, zostaw lepiej to zadanie profesjonalistom.