• Polecane:

Domy kanadyjskie - czy opłaca się je budować?


Przez wiele lat kamień i cegły były podstawowymi materiałami do budowy domów. Nadal tak jest. Jednak budynki o konstrukcji drewnianej cieszą się coraz większą popularnością, a to nie bez powodu.

Zalety domów kanadyjskich

konstrukcja drewniana

Domy kanadyjskie są szybkie i stosunkowo niedrogie w budowie. Są one również niezwykle wszechstronne i mogą być pokryte niemal każdym materiałem. Jednak głównym powodem, dla którego domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej są tak popularne, jest to, że są o wiele bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż tradycyjne budynki. W porównaniu z budynkiem murowanym dom o konstrukcji szkieletowej z drewna emituje mniej dwutlenku węgla.

Domy kanadyjskie - mity

Jednak mimo wszystkich zalet, domy kanadyjskie nie zawsze cieszyły się najlepszą reputacją. Ludzie błędnie postrzegali je zazwyczaj jako gorsze jakościowo niż domy budowane z innych materiałów. Głównie przez nieco lżejszą konstrukcję, która wydawała się niewystarczająco solidna.

Biorąc pod uwagę fakt, że konstrukcje drewniane były jedną z najwcześniej stosowanych metod budowlanych, wydaje się dziwne, że ta technika wzbudzała niechęć. Część tej złej reputacji może wynikać ze słabych przykładów powojennych budynków mieszkalnych, które były wykonane właśnie z drewna. Wprawdzie niektóre z nich doświadczyły problemów związanych z gniciem i akustyką, ale nie w takim stopniu, aby ostatecznie zrezygnować z ich stawiania.

Mimo że drewno przez wiele lat było postrzegane przede wszystkim, jako materiał zewnętrzny, dziś już tak nie jest. Obecnie uznaje się, że domy kanadyjskie mogą odegrać znaczącą rolę w zapewnieniu zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego.

Na co zwrócić uwagę przy budowie domu z drewna?

Im więcej pracy włożymy w fazę projektowania domu kanadyjskiego, tym dłużej budynek będzie nam służył. Specjaliści wskazują trzy główne aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas opracowywania projektu domu z drewna. Oto one:

  • Izolacja: Wysoki poziom izolacji sprawi, że nie będziesz długo czekać na to, aż budynek się rozgrzeje, ale również nie przegrzeje się w ciągu ciepłego dnia.
  • Usytuowanie: Zawsze należy brać pod uwagę optymalne ustawienie domu względem stron świata, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać energię słoneczną, która nie tylko ogrzeje, ale i oświetli budynek. Uwzględnienie tej kwestii na etapie projektowania jest bardzo istotne. Dlaczego? Ponieważ już na samym początku budowy możemy mieć wpływ na wysokość rachunków za prąd lub ogrzewanie.
  • Zacienienie: Kontrolowanie ilości ciepła i światła słonecznego dopuszczonego do budynku może znacząco obniżyć zużycie energii i zwiększyć komfort przebywania w budynku.

KOMENTARZE:

• Krzysztof
Wybudowałem dom w tym systemie i jestem zadowolony z efektów.